Rozpoczynamy drugi miesiąc tegorocznych wakacji i z tej okazji mamy kolejną propozycję dla wszystkich miłośników pieszej turystyki.
Tym razem jest to jednak propozycja dla osób, które lubią bardziej wymagające trasy. Mowa o ścieżce edukacyjno-przyrodniczej Wzgórza Kiełczyńskie, o długości 7,8 km, mającej kamieniste podłoże i kilka stromych podejść.
Atrakcją ścieżki są przede wszystkim wspaniałe widoki. Ze szlaku zobaczymy między innymi panoramę Gór Sowich i Ślęży i Świdnicy. Na trasie napotkamy również złoża serpentynitu, duże kopce mrówek rudnic oraz chronione gatunki roślin.
Nie zabraknie również zabytków, między innymi w postaci Kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełczynie, pomnika poległych w I Wojnie Światowej oraz głazu dr Karla Winklera z Dzierżoniowa, który był propagatorem turystyki Wzgórz Kiełczyńskich.
MAPA ŚCIEŻKI EDUKACYJNO-PRZYRODNICZEJ WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE
Szczegółowy opis trasy:
Początek i koniec trasy znajduje się w Kiełczynie. Przy głównej drodze znajduje się sklep ogólnospożywczy oraz parking, na którym możemy zaparkować samochód. Ścieżka w swoim przebiegu zapętla się co umożliwia powrót do zaparkowanego samochodu.
Spacer ścieżką rozpoczynamy przy pierwszej tablicy, która znajduje się po prawej stronie 200 m od parkingu w stronę Świdnicy tuż przy wyjeździe z Kiełczyna. Na trasie znajduje się szesnaście tablic opisujących szczególne miejsca, roślinność, zwierzęta czy architekturę występującą na ścieżce. Idąc dalej, dochodzimy do Kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełczynie. Tu znajduje się druga tablica edukacyjna, opisująca historię kościoła. Dalej trasa biegnie w górę do lasu. Po krótkim spacerze dochodzimy do pomnika poległych w I Wojnie Światowej oraz głazu dr. Karla Winklera z Dzierżoniowa, który był propagatorem turystyki Wzgórz Kiełczyńskich.
Dalej trasa wiedzie wąskimi leśnymi ścieżkami, z których możemy podziwiać piękne widoki. Z uwagi na kamieniste, strome podejście jest to trasa typowo piesza, która pnie się na najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich – Szczytna, które znajduje się 466 m n.p.m. Następnie ścieżka prowadzi dalej w dół gdzie znajdują się dawne kopalnie magnezytu, który występuje w obrębie ciemnozielonych serpentynitów, które budują Wzgórza Kiełczyńskie oraz masyw Ślęży. Idąc dalej przy Przełęczy Książnickiej można odpocząć, ponieważ jest tu wiata turystyczna.
Za przełęczą ze ścieżki widać panoramę Gór Sowich. Następnie schodząc dalej w dół można podziwiać rzadkie gatunki roślin objęte ochroną, np. zanokcicę serpentynową – bardzo rzadki w skali kraju gatunek paproci, bluszcz i konwalię. Wraz z ostatnimi tablicami ścieżka zbliża się do Kiełczyna. Ostatni punkt znajduje się na leśnym parkingu, który znajduje się powyżej Kościoła pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę.