herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Standardy ochrony małoletnich – nowe obowiązki NGO’sów

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw nakłada obowiązek wprowadzenia standardów ochrony osób małoletnich w podmiotach które pracują z dziećmi lub na rzecz dzieci w tym w organizacjach pozarządowych.

plakat standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich – to zbiór zasad dotyczących zabezpieczenia dzieci przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystania czy przemocy. Obowiązek ten należy spełnić do dnia 15 sierpnia.

Cztery główne standardy powinny zawierać:
1. Standard I: Polityka: Organizacja/instytucja ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem;
2. Standard II: Personel: Organizacja/instytucja monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci;
3. Standard III: Procedury: w organizacji/instytucji funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka;
4. Standard IV: Monitoring: Organizacja/instytucja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.

Nowe obowiązki to również konieczność sprawdzenia osób pracujących z małoletnimi w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz uzyskania zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Niewprowadzenie standardów ochrony małoletnich skutkuje karą grzywny do 250 zł lub karą nagany. Kontynuowanie zaniedbania ustawowego obowiązku może prowadzić do nałożenia kolejnej grzywny.

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, serdecznie zapraszamy na szkolenie dotyczące wyżej wymienionej tematyce, które odbędzie się w dniu 5 sierpnia br. w godzinach 14:00-16:00 w budynku Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie przy ul. Świdnickiej 38, II piętro, pok. 213. Szkolenie poprowadzi przedstawiciel Fundacji Merkury z Wałbrzycha. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny z Wydziałem Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich pod numerem telefonu 74 832 52 29 lub osobiście.