herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

V Powiatowy Dzień Dawcy już 1 czerwca. Zarejestruj się

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Trwa chwilę, nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie – mowa o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja, której celem jest zwiększenie szans na życie osobom chorym na białaczkę, już po raz piąty odbędzie się w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie.

W Polsce ok. 3,5 tys. ludzi zapada co roku na białaczkę i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną szansą wyleczenia jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

– Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na raka krwi. Chcemy wesprzeć inicjatywę poszukiwania nowych dawców i dlatego już po raz piąty włączamy się w organizację Dnia Dawcy – mówi starosta Janusz Guzdek. – Być może ktoś zarejestrowany właśnie w tym dniu uratuje komuś życie.

Powiatowy Dzień Dawcy wspólnie organizują: Zespół Szkół nr 3, Starostwo Powiatowe, Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie oraz Fundacja DKMS Polska.

Akcja honorowego krwiodawstwa 2014

Do bazy dawców będzie można dołączyć w poniedziałek 1 czerwca w godz. 10.00 – 18.00 w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie przy ul. Słowiańskiej 6.
Tego dnia będzie można także oddać krew w ramach honorowego krwiodawstwa oraz bezpłatnie otrzymać kartę ICE – w nagłym wypadku.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, bez większej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Nic to nie kosztuje dawcę, ani też nie jest dla niego niebezpieczne.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 882 94 00, email: kontakt@dkms.pl