herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Współpraca z powiatem łobeskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Z roboczą wizytą 9 maja gościła w Dzierżoniowie wicestarosta powiatu łobeskiego Grażyna Karpowicz. W trakcie wizyty spotkała się z wicestarostą Markiem Piorunem oraz gościła w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Głównym tematem rozmów było nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą w Bielawie a Zespołem Szkół w Łobzie. Bielawska placówka w 2015 roku otworzyła „Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie”. Była to inwestycja prowadzona przez Powiat Dzierżoniowski. Polegała na przekształceniu byłej hali tkackiej w budynek zeroenergetyczny z miejscami do szkolenia specjalistów budownictwa niskoenergetycznego. Ponadto przy ZSiPKZ w Bielawie działa od kilkunastu lat „Szkoła Słoneczna”, która kształci fachowców w dziedzinie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W powiecie łobeskim rozpoczęły się podobne inwestycje w tamtejszym Zespole Szkół. Prace potrwają do końca roku. Po ich zakończeniu partnerzy z Łobza chcieliby częstszej i szerszej wymiany doświadczeń pomiędzy szkołami z obu powiatów.

Pierwszym konkretnym efektem wymiany byłaby trzydniowa konferencja na temat odnawialnych źródeł energii, która odbyłaby się w Zespole Szkół w Łobzie, a stanowiłaby inaugurację rozpoczęcia działalności nowo powstałych obiektów. Wstępnie o szczegółach współpracy i konferencji wicestarosta Grażyna Karpowicz rozmawiała z dyrektorem ZSiPKZ w Bielawie Ireneuszem Rutowiczem oraz z dyrektorem Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie Alicją Hromadą. Konferencja została wstępnie zaplanowana na luty przyszłego roku.