Od stycznia br. ruszył system powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach. Oznacza to, że komunikaty o porywistym wietrze czy gwałtownej burzy pojawią się nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji regionalnej. Można również pobrać bezpłatną aplikację na telefon komórkowy.
Jak to działa?
Komunikaty dotyczące różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach, tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Ostrzeżenie pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.
W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z Internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
W komórce
Obecnie dostępna jest także bezpłatna aplikacja w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
W aplikacji oprócz ostrzeżeń znajdują się informacje dla kierowców oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMSów.
Więcej informacji o Regionalnym Systemie Ostrzegania (RSO) opracowanym wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Telewizję Polską.