herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Zaoferowali pracę dla młodzieży

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

„Moja pierwsza praca”, pod takim hasłem już po raz trzeci Zespół Szkół nr 2 w Dzierżoniowie zaprosił 14 czerwca na Powiatowe Targi Pracy i Edukacji Młodzieży.

– Są tu firmy, które zatrudniają na najprostszych stanowiskach, które nie wymagają wysokich kwalifikacji, myślę tu o pracownikach produkcji, magazynierach czy opiekunach osób starszych. Są też oferty wakacyjne pracy nad morzem dla kelnerów, barmanów, obsługi kuchni i inne – mówi Bożena Czech, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży.

Na uczniów, którzy przyszli zapoznać się z przygotowanymi ofertami czekali także przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy. PUP przygotował dla nich głównie propozycję skorzystania z programu PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) dla osób do 30. roku życia, w ramach którego młody człowiek może zdobyć doświadczenie zawodowe poprzez staż w firmie, a także otrzymać bony szkoleniowe czy zasiedleniowe. PUP dysponuje na ten program 3 mln zł.

– Pierwsza praca w życiu młodego człowieka jest bardzo ważna. Młodzieżowe Targi Pracy dają możliwość osobom rozpoczynającym karierę zawodową zapoznanie się z lokalnym rynkiem pracy i podjęcie jej. Czy z tej szansy skorzystacie, to już zależy od was – zwrócił się do młodzieży, podczas otwarcia targów wicestarosta Marek Piorun. – Jeżeli skorzystacie, to będziecie mogli pokazać się na rynku, wykorzystać w praktyce nabytą wiedzę i zdobyć doświadczenie.

Młodzież przechodząca pomiędzy stoiskami zatrzymywała się chętnie przy stoisku Avon-u, Cooper Standard czy firmy proponującej prace opiekunów osób starszych, także poza granicami kraju.

Oczywiście same dobre chęci nie wystarczą. Na każde stanowisko przeprowadzana będzie rozmowa kwalifikacyjna, która także jest koniecznym krokiem w dorosłość, dającym poczucie własnej wartości i poziomu zdobytej wiedzy.