herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Autyzm i zespół Aspergera to inny sposób postrzegania świata

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

„Mam autyzm – Jestem dorosły – Chcę być samodzielny”, pod takim hasłem 3 kwietnia odbyła się konferencja przygotowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dzierżoniowie Stowarzyszenie Pomost w Dzierżoniowie. Prelegenci w tym dniu mówili o swojej pracy terapeutycznej i życiu osób ze spektrum autyzmu lub zespołem Aspergera.

Niezwykle ciekawe dla publiczności, na którą składali się pedagodzy, psycholodzy, różnego rodzaju specjaliści, ale także rodzice dzieci z autyzmem było wystąpienie Dariusza Osowskiego terapeuty w Klubokawiarni „Życie jest fajne” w Warszawie. Przyjechał do Dzierżoniowa wraz trzema podopiecznymi, którzy mimo autyzmu czy zespołu Aspergera są w stanie wspierać prowadzenie klubokawiarni, pracować w niej i rozwijać się. Warszawski projekt jest unikatowy w skali kraju. Udowadnia, że przy odpowiednim wsparciu przed ludźmi z takimi zaburzeniami mogą otworzyć się nowe perspektywy i co ważne mogą oni wyjść z domu.

Nieco mniej optymistyczna była Agnieszka Sozańska z Fundacji „AlterEdu” z Warszawy, która mówiła o trudnościach w wychowaniu dziecka ze spektrum autyzmu lub zespołem Aspergera. Jako nauczyciel i jednocześnie matka nastolatki z autyzmem mówiła, że szkoły nie są przygotowane na takich uczniów. Nauczyciele nie potrafią z nimi współpracować i jednocześnie nie mają na to czasu. Klasy są zbyt kolorowe, a więc rozpraszające. Nawet ubranie nauczyciela, który pracuje z dzieckiem autystycznym powinno być stonowane, by uczeń nie patrzył na wzorek na sukience, lecz skupiał się nad odpowiedzią na pytanie.

Agnieszka Sozańska podkreślała, że najtrudniejszy jest okres dojrzewania, gdy różnice pomiędzy typowymi nastolatkami, a tymi ze spektrum uwypuklają się. Nie mniej trudne jest wejście w dorosłość i pragnienie założenia rodziny, gdy np. u wielu osób ze spektrum autyzmu lub zespołem Aspergera dotyk kojarzy się z bólem.

Natomiast o aktywności dorosłych osób z autyzmem mówił Jacek Śmigiel z Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu we Wrocławiu. Opowiadał o zasadach na jakich działa Klub „Po drodze”, w którym podopieczni pracują w czterech grupach: terapeutycznej, aktywności i dwóch integracyjnych. Uczestnictwo w programie stwarza im szansę na aktywne funkcjonowanie w środowisku, zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności. Poprzez różnorodne metody oddziaływań rozwijana jest w nich samodzielność i zaradność życiowa, a także gotowość do podjęcia aktywności zawodowej.

Dzierżoniowska konferencja pozwoliła na szersze spojrzenie na problem osób ze spektrum autyzmu i zespołu Aspergera. W krótkim przedstawieniu pt. „Bajka o Niebieskim Ptaku” uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego spróbowali pokazać jak myśli i czuje osoba dotknięta tymi zaburzeniami. Jej postrzeganie świata różni się od naszego, dlatego czasem trudno nam się porozumieć. Umysły tych osób pracują inaczej, a dowodem na to, że potrafią tworzyć wspaniałe rzeczy i odkrywać tajemnice świata jest to, że ludźmi z podobnymi zaburzeniami byli: Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Isaac Newton czy Steven Jobs.

Konferencja została przygotowana dzięki m.in. wsparciu z grantu oświatowego Starostwa Powiatowe w Dzierżoniowie.