Turystyka na terenie Gór Sowich, to interesujący i ważny temat dla mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego. Stał się on więc głównym tematem 32. sesji Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, która odbyła się 30 maja w Pieszycach.
Burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel, będąc gospodarzem spotkania zabrała głos jako pierwsza i omówiła wkład gminy w rozwój turystyki w Górach Sowich. Podkreślała jak ważne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury, zadbanie o miasto i wsie wchodzące w skład, od niedawna już gminy miejsko-wiejskiej, a także prowadzanie szerokich konsultacji z mieszkańcami, którzy znają potrzeby gminy i rozumieją w jakim kierunku powinien być prowadzony jej rozwój. Wspominała o zbliżającej się inwestycji budowy parkingów, których w górach brakuje, a także o organizacji wielu imprez turystyczno-sportowych w ciągu całego roku także z uczestnikami spoza powiatu. Dodała również, że inwestycją o niezwykłej ważności dla gminy będzie całoroczna stacja narciarska na Wielkiej Sowie.
Gminy rozumiejąc potrzebę współdziałania w rozpropagowywaniu zalet Gór Sowich współpracują z różnymi stowarzyszeniami. Jednym z nich jest Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, w którego skład wchodzą obecnie: Bielawa, Gmina Dzierżoniów, Dzierżoniów, Gmina Miejsko-Wiejska Pieszyce oraz Gmina Stoszowice. Prezes stowarzyszenia Marek Chmielewski stwierdził m.in., że Góry Sowie są najlepiej oznakowanymi górami w Polsce i posiadają świetnie zadbane trasy narciarstwa biegowego. Choć to nie zasługa stowarzyszenia, to jednak nie można zapominać o wspaniale rozwijających się trasach MTB. Natomiast przeprowadzona jakiś czas temu przez stowarzyszenie akcja promocyjna tego terenu dała doskonałe rezultaty. Znacznie powiększyła się liczba turystów i to z Poznania, Śląska czy Wrocławia.
Od niedawna na terenie powiatu działa też Lokalna Organizacja Turystyczna „Góry Sowie”. Prezes stowarzyszenia Małgorzata Zabuska przedstawiła działania podjęte przez jej organizację, która uznała, że Góry Sowie, to doskonałe miejsce do rekreacji przez cały rok. Dlatego też powstała cała seria logotypów na różne pory roku i dziedziny turystyki oraz sportu. Otwarta została także strona internetowa – gorysowie.org – zawierające aktualności dotyczące tego terenu, atrakcje turystyczne i rekreacyjne. W przyszłości organizacja chciałaby uruchomić system kamer na terenie Gór Sowich.
W imieniu starostwa głos zabrał wicestarosta Marek Piorun, który skupił się przede wszystkim na prowadzonej, systematycznie od kilku lat, przez Powiat Dzierżoniowski poprawie infrastruktury drogowej niezbędnej do zainteresowania naszym powiatem turystów, ale i wpływającej na rozwój samego powiatu. W latach 2007-2014 zmodernizowano aż 40% dróg powiatowych, w tym jedną z najważniejszych Dzierżoniów – Łagiewniki, łączącą nas ze stolicą Dolnego Śląska. W kolejnych latach również nie zabrakło tego typu inwestycji, a do ważniejszych należy zakończona w 2016 roku droga Pieszyce – Bielawa. Wszystkie te remonty można było wykonać dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym oraz wsparciu gmin powiatu dzierżoniowskiego. Na ten i kolejny rok zaplanowano już następne, jak: przebudowa drogi we wsi Trzebnik, modernizacja drogi od Wilkowa Wielkiego do Sienic i od Sienic do Łagiewnik, a także przebudowa drogi Dzierżoniów – Kiełczyn.
Powiat ponadto dba o ścieżki rowerowe i ich rozwój. Organizuje imprezy, które swym zasięgiem wychodzą poza powiat, jak np. „Rajd pieczonego ziemniaka” czy Przegląd Folklorystyczny w Wojsławicach. Wspiera także działalność lokalnych stowarzyszeń, które pracują na rzecz swoich małych ojczyzn, ale jednocześnie upiększają powiat.
Po tym wystąpieniu radni podjęli decyzję o przystąpieniu Powiatu Dzierżoniowskiego do Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich. W stowarzyszeniu powiat reprezentować będą starosta Janusz Guzdek i radna Bernadetta Szczypka.
W dalszej części obrad radni podjęli kilka uchwał m.in.: wprowadzili zmiany do Uchwały Budżetowej na br. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Dzierżoniowskiego.
Przed sesją radni zwiedzili rodzące się Muzeum Góry Sowie Region Sudety w Kamionkach, którego twórcą jest Józef Przeorek. Eksponaty do muzeum wciąż napływają, a przekazują je mieszkańcy gminy i powiatu. Ich ogrom i różnorodność zafascynowała radnych, którzy gratulowali pomysłu i życzyli wytrwałości w kontynuacji przedsięwzięcia.