Nauczyciele z Zakladni Skola Specjalni z Lanskroun w Czechach gościli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej, aby zapoznać się z metodami pracy z osobami z niepełnosprawnymi intelektualnie.
Goście wzięli udział w zajęciach warsztatowych z atreterapii, stymulacji zmysłów, tworzenia kwiatów z krepiny, terapii ręki, metody Weroniki Sherborne, relaksacji, metody dobrego startu, metody Dennisona (kinezjologia edukacyjna), EEG Biofeedback, papierowej wikliny oraz terapii behawioralnej.
– Oligofrenopedagodzy z Czech byli pod wrażeniem włączania uczniów z autyzmem w zespoły klasowe i grupy wychowawcze. Podziwiali efekty procesu socjalizacji dzieci autystycznych, które właśnie dzięki przebywaniu wśród rówieśników uczą się zachowań i norm społecznych. Podobał im się również program nauki samodzielności dla najmłodszych uczniów – mówi Teresa Budzyk, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Atrakcją dla czeskich nauczycieli był wyjazd do Wrocławia.
Współpraca między Zakladni Skola Specjalni i piławskim ośrodkiem trwa od siedmiu lat. Realizacja wspólnych przedsięwzięć jest możliwa dzięki środkom finansowym pozyskiwanym m.in. z grantów oświatowych Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, różnych fundacji i od prywatnych sponsorów.