herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Czujniki ratujące życie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Elektroniczny wykrywacz trujących gazów powinien być w każdym domu, w którym działa urządzenie grzewcze zasilane gazem ziemnym. Stowarzyszenie „Bezpieczna Gmina – Bezpieczny Powiat” wraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie przekazało czujniki potrzebującym seniorom.

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim zwiększa się liczba interwencji straży pożarnej związanych z wystąpieniem tlenku węgla, potocznie zwanego czadem. Ten trujący gaz powstaje w trakcie ogrzewania mieszkań, podczas nieprawidłowego przebiegu procesu spalania.

Czad nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ jest nierozpoznawalny przez zmysły człowieka. Najlepszą formą zabezpieczenia przed nim jest stosowanie elektronicznych urządzeń wykrywających gazy niebezpieczne.

Od kilku lat w naszym powiecie prowadzona jest akcja „Nie dla czadu!”, która ma na celu podnieść świadomość mieszkańców i zachęcić do stosowania czujników tlenku węgla w swoich domach i mieszkaniach.

– Do tej pory czujniki można było otrzymać jako nagrodę w konkursie adresowanym do mieszkańców. Tym razem zmieniliśmy formułę i przekazaliśmy 35 czujników seniorom. Chcieliśmy w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo tej grupy, która nie startowała w konkursie, a też potrzebuje tych urządzeń. W wytypowaniu osób pomogli nam przedstawiciele kół kombatanckich, którzy najlepiej znają swoje środowisko. Akcja poprzedzona była pogadanką edukacyjną – mówi starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski.

Poza tym czujniki ufundowane przez Stowarzyszenie „Bezpieczna Gmina – Bezpieczny Powiat” za pośrednictwem samorządowców przekazywane są rodzinom, które w tym sezonie grzewczym uległy podtruciu tlenkiem węgła. Do tej pory takie interwencje miały miejsce w Bielawie, Dzierżoniowie i w Pieszycach.

Stowarzyszenie wspierane przez podmioty gospodarcze i lokalne samorządy, w tym Powiat Dzierżoniowski, doposażyło zespoły ratownictwa medycznego naszego szpitala w cztery urządzenia do monitorowania stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach i u osób podtrutych tym toksycznym gazem. Skracają one czas diagnozy i zwiększają bezpieczeństwo pacjentów i ratowników.