herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Gotowi, by uratować komuś życie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W naszym powiecie żyje wiele osób gotowych, by zostać dawcą szpiku dla osób chorych na białaczkę – do tej pory w bazie dawców zarejestrowało się już 1400 mieszkańców powiatu. V Powiatowy Dzień Dawcy jak co roku odbył się w dzierżoniowskim „Ekonomiku”.

Podczas tegorocznej akcji, która miała miejsce 1 czerwca, baza potencjalnych dawców szpiku poszerzyła się o 102 osoby. Każda z nich zwiększyła szanse na uratowanie życia osób chorych na białaczkę.

– Od 2011 roku w naszym powiecie w sumie zarejestrowało się już 1400 mieszkańców, a kilka osób zostało dawcami – mówi Dorota Pieszczuch, dyrektor ZS nr 3 w Dzierżoniowie.

Powiatowy Dzień Dawcy Szpiku został poprzedzony cyklem „Szpikowych spotkań” zorganizowanych w szkołach ponadgimnazjalnych z udziałem Tomasza Paradyża, mieszkańca naszego powiatu, który oddał szpik choremu na nowotwór krwi Amerykaninowi.

– Nie ponosiłem żadnych kosztów, a zabieg nie był bolesny. Mały dyskomfort, który się odczuwa w trakcie pobierania szpiku, jest niczym w porównaniu z radością, że się komuś uratowało życie. Gdybym miał to zrobić raz jeszcze, nie wahałbym się ani przez chwilę – mówił Tomasz Paradyż.

Wykład psychologa

– Sytuacja dawcy jest dość prosta, biorcy natomiast bardzo trudna – o psychologicznych aspektach dawstwa szpiku mówiła podczas otwarcia V Dnia Dawcy Stefania Raducka–Gazda, psycholog kliniczny. – Biorca przez długi czas przebywa w izolacji, ze względu na zaniżoną odporność. Nie wie, czy transplantacja się powiedzie. Wcześniej przeżył już fakt, że ze względu na brak zgodności nikt z rodziny nie może być dawcą dla niego. Dawca z bazy jest dla niego jedyną nadzieją.

Podczas otwarcia zostali też uhonorowani laureaci konkursu plastycznego pod hasłem „Daj część siebie”.

Akcja honorowego krwiodawstwa

Rejestracja potencjalnych dawców trwała przez cały dzień. W tym czasie odbyła się też akcja krwiodawstwa, w trakcie której bank krwi wzbogacił się o 22 litry. Poza tym rozdano 70 Kart ICE w nagłym wypadku.

Organizatorami powiatowej akcji byli: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie, NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp. z o.o. oraz Fundacja DKMS Polska.