herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Gratulacje za osiągnięcia w przemyśle i rolnictwie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Od wręczenie gratulacji Krzysztofowi Zawadzkiemu właścicielowi Frankonii Poland za zdobycie nagrody Konfederacji Lewiatan im. Andrzeja Wierzbickiego w kategorii Małe Średnie Przedsiębiorstwa oraz Sylwii i Krzysztofowi Ostrowskim, właścicielom gospodarstwa rolnego z Dobrocina, pierwszym krajowym wicemistrzom konkursu „AgroLiga 2015” w kategorii Rolnicy rozpoczęła się czerwcowa sesja Rady Powiatu.

Krzysztof Zawadzki dziękując za gratulacje podkreślał, że na przestrzeni 25 lat prowadzenia Techniki Szpitalnej oraz Frankonii Poland wielokrotnie odbierał nagrody, ale zawsze były one dla firmy, a nigdy dla niego. Dlatego tym bardziej poczuł, że jest to duże wyróżnienie i jednocześnie ukoronowanie jego 25 lat pracy w firmie.

Natomiast nagroda Konfederacji Lewiatan, jak sam podkreślał, jest niemałym osiągnięciem. – Towarzystwo w jakim ją odebrałem, czyli prof. Osiatyński, Jerzy Koźmiński jest znakomite. Wcześniej tę nagrodę otrzymali Lech Wałęsa, Zygmunt Solorz, Leszek Czarnecki. Zawsze wydawało mi się, że mogą ją zdobyć jedynie przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy w dużych miastach, a tu został dostrzeżony Dzierżoniów – mówił Krzysztof Zawadzki. Wyroby Frankonii Poland eksportowane są na cały świat. Są to tzw. rozbudowane klatki Faradaya służące za laboratoria do pomiaru fal elektromagnetycznych, a wykorzystywane przez fizyków do różnego rodzaju badań.

Natomiast państwo Sylwia i Krzysztof Ostrowscy od 15 lat prowadzą gospodarstwo rolne oraz agroturystykę w Dobrocinie po byłym PGR-ze Marianówek. Gospodarstwo przejęli w bardzo złym stanie od rodziców pana Krzysztofa, ale ciężką pracą doprowadzili je do świetności. Dziś gospodarzą na 270 ha, hodują 120 sztuk bydła mięsnego, 100 sztuk owiec, 13 koni, 60 sztuk trzody chlewnej.

Startując w konkursie pokonali najpierw konkurentów z województwa dolnośląskiego. Natomiast w finale ogólnopolskim „stanęli w szranki” z 15 najlepszymi gospodarstwami z całego kraju. Kapituła oceniała wygląd gospodarstwa, estetykę, mechanizację. Brała też pod uwagę rozwojowość gospodarstwa i pokoleniowość.

Starosta Janusz Guzdek i przewodniczący Rady Powiatu Marian Kowal gratulowali państwu Ostrowskim nie tylko zdobycia nagrody, ale także indywidualnie panu Krzysztofowi otrzymania odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju wsi i rynków rolnych.