herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Inkubator do nauki budownictwa przyszłości otwarty

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zakończyła się przebudowa byłej hali tkackiej w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W obiekcie, który po modernizacji ma zużycie energii bliskie zeru, powstały warsztaty do nauczania budownictwa niskoenergetycznego.

„Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie”, bo o nim mowa, to pierwszy obiekt w Polsce o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię, w którym znajdują się stanowiska do praktycznej nauki budownictwa niskoenergetycznego.

Innowacyjna baza dydaktyczna powstała w przyszkolnej, dawnej hali tkackiej, która była nieużytkowana przez wiele lat.

Unikatową na skalę kraju inwestycję o wartości 2 mln zł zrealizował powiat dzierżoniowski. Wsparło ją miasto Bielawa kwotą 500 tys. zł pozyskaną na ten cel z niemieckiej fundacji ochrony środowiska DBU.

inkubator_otwarcie (9)

– Tutaj młodzież, ale też osoby dorosłe będą się uczyć, jak ocieplać ściany, montować okna i drzwi oraz wykonywać izolacje tarasów i dachów przy użyciu najnowszych, energooszczędnych technologii – mówi Ireneusz Rutowicz, dyrektor ZSiPKZ w Bielawie. – Poza tym uczniowie i kursanci w praktyce poznają zasady wykonywania i izolowania instalacji c.o., c.w.u. i wentylacji czy montażu kolektorów słonecznych i modułów fotowoltaicznych.

– Współczesne budownictwo zmierza w kierunku oszczędzania energii. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów branży budowlanej, którzy znają najnowsze materiały i technologie i potrafią je właściwie zastosować – mówi starosta Janusz Guzdek. – Nowo powstały Inkubator, w którym będą się kształcić właśnie tacy fachowcy, stworzy szkole szansę rozwoju, a mieszkańcom naszego powiatu – możliwość zdobycia zawodu poszukiwanego na rynku pracy.

inkubator_otwarcie (14)

Zainteresowany korzystaniem z doświadczeń powiatu dzierżoniowskiego w zakresie kształcenia związanego z odnawialnymi źródłami energii jest powiat łobeski, dlatego podczas uroczystości został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej.

Uroczystość została połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, podczas których wyróżniający się nauczyciele i dyrektorzy szkół powiatowych otrzymali Nagrody Starosty Dzierżoniowskiego.

W otwarciu Inkubatora wzięli udział m.in. senator RP Stanisław Jurewicz, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz oraz przedstawiciele władz powiatu dzierżoniowskiego i łobeskiego, burmistrzowie i wójtowie gmin, dyrektorzy szkół, szefowie firm współpracujących ze szkołą, a także Ulrich Witte z Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU, która współfinansowała inwestycję.

Zobacz materiał wideo DTP-24

Zobacz materiał Telewizji Sudeckiej

Zobacz materiał wideo Doba.pl