herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Komfortowy i bezpieczny dojazd z Piławy Górnej do drogi krajowej nr 8

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zakończyła się kolejna duża inwestycja drogowa Powiatu Dzierżoniowskiego. Przebudowa drogi powiatowej 3004D z Piławy Górnej do Przerzeczyna Zdroju na odcinku 4,7 km kosztowała ponad 6 mln zł. Dzięki pozyskaniu dotacji ze „schetynówek” powiat zapłacił za jej realizację jedynie połowę wartości.

– Ta droga prowadząca do krajowej „ósemki” wymagała pilnego remontu – była zdegradowana przez samochody ciężarowe, które wywożą nią kruszywo z pobliskich kopalni – mówi starosta Janusz Guzdek. – Dziś nie tylko kierowcy mają pełny komfort jazdy, ale też piesi i rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie.

Inwestycja objęła przebudowę nawierzchni wraz z jej wzmocnieniem i poszerzeniem o 1 m (po pół metra z każdej strony), a także przebudowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego oraz budowę chodników i ścieżki rowerowej.

Prace były prowadzone na długości blisko 4,7 km – od drogi krajowej nr 8 w Przerzeczynie Zdroju do przejazdu kolejowego w Piławie Górnej, a następnie na ul. Groszowieckiej w Piławie Górnej (od ul. Piastowskiej do drogi wojewódzkiej nr 382). Budowa trwała 7 miesięcy. Wykonawcą była firma Heilit + Woerner z Wysokiej k. Wrocławia. 21 listopada odbył się odbiór prac.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 6,1 mln zł. Połowę potrzebnej kwoty Powiat Dzierżoniowski pozyskał z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tak zwanych „schetynówek”, po 100 tys. zł wyniosło wsparcie Gmin Niemcza i Piława Górna. Pozostała kwota 2,8 mln zł pochodziła z budżetu powiatu. Poza tym kopalnia kruszywa Sjenit przekazała ok. 4 tys. ton materiału pod budowę drogi.

– Po zakończonej miesiąc temu przebudowie ul. Ogrodowej w Pieszycach – drogi prowadzącej do Gór Sowich, która kosztowała 10,5 mln zł – to nasza kolejna duża inwestycja drogowa – podkreśla wicestarosta Dariusz Kucharski.

Warto wspomnieć, że środkowy odcinek drogi od skrzyżowania z Ligotą Małą do końca lasu został w 2009 roku przebudowany przez Dolnośląskie Surowce Skalne SA. Pokrycie kosztów tak dużej inwestycji przez firmę było ewenementem na skalę kraju. W ramach tegorocznej inwestycji dobudowano tam ścieżkę rowerową, co wymagało przykrycia rowu i przebudowania kanalizacji deszczowej.