herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

O bezpieczeństwie w powiecie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Złożenie raportów z działalności w 2017 roku przez przedstawicieli policji, straży pożarnej i Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku było głównym punktem sesji Rady Powiatu, która odbyła się 30 stycznia.

Sesja rozpoczęła się od wręczenia podziękowań osobom zaangażowanym w organizację 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie naszego powiatu.

Następnie pracę policji w 2017 roku podsumował komendant powiatowy Przemysław Marut: – W powiecie dzierżoniowskim odnotowaliśmy niskie zagrożenie przestępczością na tle województwa dolnośląskiego. U nas ten wskaźnik wyniósł 48,03 procent, przy średniej dolnośląskiej 97,80 procent. Wypadamy więc bardzo dobrze.

Komendant przedstawił też wyniki Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy naszego powiatu zgłosili na niej 2244 zagrożeń, z czego potwierdzono 44 procent. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania.

Sprawozdanie z pracy straży pożarnej przedstawił komendant powiatowy Dariusz Kopa: – W 2017 roku mieliśmy 1179 interwencji, o 122 więcej niż w roku w poprzednim. W sumie było to 446 pożarów, 672 miejscowe zagrożenia i 61 fałszywych alarmów. Najwięcej, bo aż 148 miejscowych zagrożeń, odnotowaliśmy w październiku. Były one związane z silnymi wiatrami.

Zawodowych strażaków wspierały ochotnicze straże pożarne. W sumie w naszym powiecie jest 16 jednostek osp. – Wysiłek tych osób trzeba docenić. Pracują zawodowo, mają rodziny, a zachowują gotowość do wyjazdu – podkreślał komendant.

Pracę Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku omówiła Grażyna Wójcik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. W ubiegłym roku komisja rozwinęła działalność edukacyjną, organizując szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, głównie dotyczące współczesnych zagrożeń. Były one prowadzone przez wybitnych specjalistów w tej dziedzinie, a realizacja części z nich odbyła się przy udziale pozyskanych środków zewnętrznych.

Radni zapoznali się także z rocznymi sprawozdaniami pozostałych powiatowych służb, inspekcji i straży, czyli: inspekcji sanitarnej, weterynarii, nadzoru budowlanego oraz sądu i prokuratury, a także straży rybackiej i inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa. Zostały one złożone w formie pisemnej.

Podczas sesji radni przyjęli „Program Zdrowotny Powiatu Dzierżoniowskiego na lata 2018-2025”, a także ustalili tryb udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych oraz wprowadzili zmiany do Uchwały Budżetowej na 2018 rok.