herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Ratuj życie, żyj bezpiecznie. Powiatowy Dzień Dziecka

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W ramach projektu „Ratuj życie, żyj bezpiecznie” 1 czerwca w Dzień Dziecka zostaną zorganizowane dwie imprezy - X Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa oraz VI Powiatowy Dzień Dawcy Szpiku. Oba przedsięwzięcia objęte są honorowym patronatem starosty dzierżoniowskiego.

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa

X Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa rozpocznie się o godz. 10.00 na boisku Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przerzeczynie Zdroju przy ulicy Zdrojowej.
W trakcie imprezy odbędą się pokazy sprzętu strażaków, policjantów oraz ratowników medycznych, uczestnicy będą mieli okazję utrwalić sobie wiedzę na temat numerów alarmowych oraz właściwego sposobu zgłaszania zdarzeń do dyspozytorów poszczególnych służb, a ponadto zostaną przeprowadzone pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, policjanci będą informować o zagrożeń w ramach działań przedwakacyjnych, odbędzie się pokaz uwalniania osoby poszkodowanej z wraku samochodu osobowego przy wykorzystaniu sprzętu ratowniczego i pokazy tresury psów policyjnych. Wrażeń i zabawy dla najmłodszych nie zabraknie, bo rozstawione zostaną dmuchane zamki – zjeżdżalnie, będą malowane twarze, rozdawane będą gadżety w formie odblasków, a do tego będzie można sprawdzić się w różnego rodzaju konkursach i turniejach.

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa jest przedsięwzięciem edukacyjno – prewencyjnym z zakresu bezpieczeństwa organizowanym cyklicznie na terenie powiatu dzierżoniowskiego przez Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie, Komendę Powiatową Policji w Dzierżoniowie, Ochotniczą Straż Pożarną w Przerzeczynie Zdroju oraz gminny samorząd, na terenie którego odbywa się impreza.

Impreza jest otwarta dla wszystkich dzieci z powiatu dzierżoniowskiego, które zapraszamy do udziału.

dd27

Powiatowy Dzień Dawcy

VI Powiatowy Dzień Dawcy rozpocznie się o godz. 10.00, a zakończy o godz. 18.00. W tym czasie wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska. Sama rejestracja polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z jamy ustnej.

W tym roku organizatorzy – Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie – postanowili akcję rozszerzyć poza mury szkoły. Dlatego potencjalni dawcy szpiku kostnego będą mogli rejestrować się nie tylko w szkole (ul. Słowiańska 6, Dzierżoniów), ale także na dzierżoniowskim Rynku oraz w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przy ul. Żeromskiego 41 w Bielawie.

W Polsce zarejestrowanych jest 1 milion Dawców komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS Polska prawie 900 tysięcy osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 26 milionów potencjalnych Dawców. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. Od zorganizowania I Dnia Dawcy, który odbył się 1 czerwca 2011 r. zarejestrowało się około 1000 osób z powiatu dzierżoniowskiego, z czego aż sześć z nich zostało dawcami i tym samym uratowało życie swojemu „genetycznemu bliźniakowi”.

W trakcie akcji będzie można również oddać krew w ramach honorowego krwiodawstwa w siedzibie Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie w godz. 9.00-16.00.

Podobnie jak w roku ubiegłym 30 maja o godz. 12.00 na miasto wyjdą uczniowie, aby w formie happeningu zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w VI Powiatowym Dniu Dawcy w Ekonomiku oraz zwrócić uwagę na problemy chorych na nowotwory krwi.

Organizatorami Dnia Dawcy są: Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie (koordynator projektu), Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie – Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich (koordynator projektu) i Fundacja DKMS Polska. Natomiast partnerami są: Urząd Miasta w Dzierżoniowie, ZSiPKZ w Bielawie i Stowarzyszenie Pomocy Honorowym Dawcom Krwi w Dzierżoniowie .

Zarówno podczas X Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa, jak i VI Dnia Dawcy będzie można otrzymać Kartę ICE – W nagłym wypadku.