herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

13 maja odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w formie wideokonferencji. Spotkanie poprowadził Starosta Grzegorz Kosowski.

Wzięli w nim udział wójtowie i burmistrzowie gmin oraz przedstawiciele: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego, a także jednostek organizacyjnych powiatu.

Ze względu na przejście frontu atmosferycznego, który w dniu 12 maja br. w godzinach wieczorno – nocnych spowodował zagrożenie powodziowe na terenie powiatu, na posiedzeniu został poruszony temat sytuacji pogodowej oraz epidemiologicznej w powiecie dzierżoniowskim. Starosta Dzierżoniowski na wstępie omówił szczegółowo bieżącą sytuację, po wcześniejszej kontroli miejsc, które najbardziej doświadczyły zjawiska atmosferycznego, z uwzględnieniem dróg powiatowych pod względem ewentualnych szkód i zniszczeń w infrastrukturze. Jak przekazał podczas spotkania zastępca komendanta KPPSP Dzierżoniów, zła sytuacja meteorologiczna w powiecie dzierżoniowskim spowodowała, że Państwowa Straż Pożarna podjęła 24 interwencje tej nocy. W najgorszej sytuacji, związanej z nagłym pogorszeniem się pogody była Gmina Dzierżoniów, Gmina Łagiewniki oraz Gmina Niemcza.

Według informacji podanych przez Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w naszym powiecie w czasie ostatnich dwóch tygodni stwierdzono 105 nowych przypadków zakażeń Covid-19. Na dzień 13 maja w odosobnieniu są 274 osoby z czego 96 osób w izolacji oraz 178 osób w kwarantannie.
Od początku pandemii w powiecie odnotowano 6132 osoby zakażone
z czego 5849 osób wyzdrowiało. Liczba zgonów wynosi 189 osób.

Prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie powiadomił, iż decyzją wojewody liczba łożek dla pacjentów chorych na COVID-19 została zredukowana do 44. Jeżeli malejący trend zachorowań utrzyma się funkcjonowanie oddziału internistycznego wróci do normy.

Do tej pory w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie zostało wykonanych 5318 szczepień. W tym 3442 pierwszą oraz 1836 drugą dawką szczepionki.

Na terenie powiatu dzierżoniowskiego od 11 maja działa Punkt Szczepień Powszechnych. Punkt funkcjonuje na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie. Do końca dnia 13 maja w punkcie zaszczepiono 540 osób. Rejestracja do punktu możliwa jest zarówno on-line, jak i przez specjalnie dedykowane numery telefonów: 576 283 480; 576 284 535; 576 283 850. Aktualnie dostępne są wolne terminy na koniec maja oraz początek czerwca.

Spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego.