herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wspomagają rozwój dzieci nowymi metodami

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej poszerzył swoją ofertę edukacyjną. Otwarto tam sale do integracji sensorycznej i do pedagogiki Montessori. Koszt ich utworzenia to blisko 80 tys. zł.

Huśtawki, deskorolki, tunele, piłki gimnastyczne, a także różne materiały do stymulacji dotykowej czy wzrokowej – to wyposażenie sali, w której prowadzona jest terapia integracji sensorycznej. To tutaj, podczas gdy dziecko się bawi, terapeuta przy zastosowaniu odpowiednich technik stymuluje wzmożoną lub obniżoną wrażliwość na bodźce.

– W naszej placówce prowadzimy różne terapie, m.in. EEG Biofeedback, w sali doświadczania świata, relaksacyjne i arteterapię. Z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz naszych wewnętrznych diagnoz wynikało, że jest potrzeba prowadzenia terapii integracji sensorycznej. Dziś już obserwujemy jej efekty – mówi Terasa Budzyk, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej.

Z pracowni korzystają uczniowie ośrodka, ale też dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole, które posiadają opinię z poradni o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Terapia stosowana jest m.in. przy takich problemach jak: nadruchliwość lub nadmierne spowolnienie dziecka, obniżony poziom koordynacji ruchowej, opóźniony rozwój mowy czy trudności z koncentracją uwagi.

Poza tym w placówce utworzono salę z ciekawym dla dzieci materiałem rozwojowym Montessori. Wzbogaca ona pracę z uczniami Specjalnego Ośrodka.

– Monntessoriańskie pomoce dydaktyczne są atrakcyjne i zachęcają do powtarzania czynności, wytrwałości w pracy, co wpływa na osiągnięcie sukcesu przez dziecko mówi Magdalena Fijak, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SOSzW w Piławie Górnej. – Podstawą metody Montessori jest nauczanie wielozmysłowe. Metoda ta wykorzystuje fazy wrażliwe u dzieci, by bezwysiłkowo i bezpośrednio nabywały różne umiejętności, a pośrednio uczyły się pisać, czytać, liczyć, orientować się w czasie i przestrzeni na miarę własnych możliwości.

Utworzenie sal poprzedził remont pomieszczeń i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Ich koszt wyniósł 78 tys. zł i został sfinansowany w większości przez Powiat Dzierżoniowski. Kwalifikacje do stosowania nowych metod pracy zyskali też nauczyciele placówki.