Nowoczesne wyposażenie i pomoce dydaktyczne oraz wiele dodatkowych zająć prowadzonych innowacyjnymi metodami – to efekty udziału Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej w projekcie finansowanym w 85 procentach środkami z Unii Europejskiej.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej bierze udział w projekcie „Wzrost jakości edukacji szkolnej”, dzięki któremu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mają wiele bezpłatnych zajęć dodatkowych wspomagających rozwój dzieci. Zajęcia te są prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych i form nauczania, które zachęcają do eksperymentowania, co przynosi lepsze efekty pracy uczniów.
– Dzięki udziałowi w projekcie pozyskaliśmy wyposażenie do sali integracji sensorycznej, które pozwoliło na poszerzenie oferty edukacyjnej i terapeutycznej placówki, ale też w znaczący sposób podniosło jakość i efektywność pracy z dziećmi – mówi Teresa Budzyk, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej. – Otrzymaliśmy także mobilną pracownię komputerową, kamerę cyfrową oraz wiele niekonwencjonalnych środków dydaktycznych, które pozwoliły na zapewnienie uczniom odkrywania wiedzy inaczej, ciekawiej.
Kompasy, zegary słoneczne, nawigacje, interaktywny globus, lornetki, soczewki, lupy wykorzystywane podczas zajęć z geografii i przyrody wzbudzają zainteresowanie otaczającym światem. Laptopy i pomoce multimedialne uatrakcyjniają zajęcia z angielskiego i informatyki. Natomiast narzędzia do majsterkowania, zestawy ogrodnicze, magnetyczne klocki konstrukcyjne czy maszyny do szycia zachęcają do aktywności przez doświadczanie podczas zajęć dla najmłodszych „Zrób to sam”.
Nowoczesna baza dydaktyczna jest też wykorzystywana podczas zajęć dodatkowych wspomagających rozwój, na których dzieci pracują nad usprawnianiem mowy i wymowy, nad koordynacją wzrokowo-ruchową, a także – na zajęciach z psychologiem i pedagogiem – nad rozwojem społecznym i emocjonalnym.
W ramach projektu nauczyciele piławskiego Ośrodka uczestniczyli w kilku ciekawych szkoleniach na temat stosowania w nauczaniu nowoczesnych technologii, metody eksperymentu oraz indywidualnego podejścia do ucznia, które pozwoliły na pełne wykorzystanie otrzymanego sprzętu.
Projekt „Wzrost jakości edukacji szkolnej” realizowany jest w obu prowadzonych przez powiat ośrodkach szkolno-wychowawczych – w Dzierżoniowie i w Piławie Górnej. Jego łączna wartość to 700 tys. zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi blisko 600 tys. zł. Pieniądze na jego realizację pozyskało Stowarzyszenie Aktywnego Wspierania Gospodarki w partnerstwie z Powiatem Dzierżoniowskim.
Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2017 roku i potrwa do grudnia 2018 roku.