herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Zima w Powiecie Dzierżoniowskim – uwaga na zagrożenia

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zimowa aura, którą od kilku dni mamy w całej Polsce oraz w Powiecie Dzierżoniowskim upiększa otoczenie, ale jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie. Należy pamiętać, że musimy zachować szczególną ostrożność i zadbać o własne bezpieczeństwo. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z zimowymi zagrożeniami przygotowało specjalne poradniki.

Najnowsza średnioterminowa prognoza pogody dla Województwa Dolnośląskiego

Według przewidywań synoptyków, mroźna i śnieżna aura może zostać z nami przez dłuższy czas. Termometry w dzień mogą wskazywać nawet -10, a w nocy słupki rtęci lokalnie mogą zatrzymać się nawet przy 15 – 18 stopniach poniżej zera. Dodatkowo spadkom temperatury będą towarzyszyć opady śniegu, oraz silniejsze podmuchy wiatru, a tym samym zamiecie i zawieje śnieżne. Warto zatem zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, które w mroźne dni z pewnością nam wszystkim pomogą, o ile się do nich zastosujemy.

Podczas intensywnych opadów śniegu, zwłaszcza w miastach, istotne jest udrożnienie chodników i jezdni, a także odśnieżenie dachów, szczególnie tych płaskich, których konstrukcji zagrażają dodatkowe kilogramy zalegającego śniegu, ale również tych dwu lub więcej spadowych, z których na przechodniów mogą spaść spore płaty zmarzniętego śniegu z lodem. Każdy powinien również pamiętać o usunięciu sopli zwisających z dachów czy rynien. One również stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów. Przypominamy również, że do obowiązków właścicieli posesji należy wykonywanie wyżej wymienionych czynności, o czym mówi Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dzierżoniowie.

KOMUNIKAT POWIATOWEGO INSPEKTORA NADZORU BUDOWLANEGO W DZIERŻONIOWIE

 

Wychodząc na zewnątrz powinniśmy zadbać o stosowny ubiór. Szczególnie wybierając się na dalsze spacery najlepiej ubierać się na tak zwaną cebulkę – założyć kilka warstw ubrań, a dodatkowo zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz powerbank lub ładowarkę samochodową jeśli wybieramy się w dalszą podróż swoim pojazdem. Nawet z pozoru niedaleka wycieczka samochodowa niesie ze sobą różne zagrożenia. Warto więc zadbać o odpowiednie wyposażenie: przewody do rozruchu silnika, pełny bak paliwa, linkę holowniczą i co najważniejsze – zimowe opony i łańcuchy śniegowe.

Nie bądźmy też obojętni na potrzeby innych. Jeśli zauważymy, że ktoś wzywa pomocy, lub po prostu o nią prosi – postarajmy się pomóc. Czasem niewielki gest, chwila poświęconego czasu, czy z pozoru zwykłe użyczenie telefonu komórkowego, może uratować komuś zdrowie lub życie.

INFORMATOR Jadłodajnie, schroniska, noclegownie dla osób bezdomnych i najuboższych w województwie dolnośląskim

Zadbajmy również o zwierzęta. One tak samo ja my odczuwają dyskomfort przy niskich temperaturach. Zadbajmy o dodatkowe ocieplenie psich bud, uszczelnienie okien i drzwi w stajniach i oborach, dawajmy zwierzętom więcej ciepłego jedzenia i częściej do nich zaglądajmy.

Zwracajmy też większą uwagę na miejsca, w których bawią się nasze dzieci. Nie pozwalajmy im wchodzić na zamarznięte stawy czy jeziora. Z pozoru gruby lód może mieć słabsze miejsca, które pod ciężarem bawiących się dzieci mogą pękać, wybierajmy również oznaczone trasy narciarskie.

Więcej istotnych informacji znajduje się w poradnikach przygotowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZIMY
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PODRÓŻ ZIMĄ SAMOCHODEM
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA BEZPIECZNY WYPOCZYNEK ZIMĄ
BEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE

Wszystkie zadania związane z Zimowym Utrzymaniem Dróg oraz zagrożeniami zimowymi koordynuje w systemie całodobowym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Starosty Dzierżoniowskiego, tel. kontaktowy 74 832 52 27, 698-618-702, email: dzierzoniow@czkw.wroc.pl