herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

2,5 mln zł dla powiatu

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Sukcesem zakończyły się starania powiatu dzierżoniowskiego o dodatkowe środki zewnętrzne. W ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego powiat otrzyma blisko 2,5 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na termomodernizację Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej.

Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej została ogłoszona lista rankingowa projektów objętych dofinansowaniem w ramach programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Na wysokim 8. miejscu znajduje się projekt powiatu dzierżoniowskiego dotyczący termomodernizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej. Pełny koszt zadania to 3,5 mln zł – kwota dofinansowania wynosi 2,5 mln zł.

– Cieszymy się z tej dotacji, bo umożliwi nam ona realizację ważnej inwestycji. Termomodernizacja ośrodka wpłynie nie tylko na oszczędności związane z ogrzewaniem budynku, ale przede wszystkim zwiększy komfort wychowanków i pracowników naszej placówki – mówi starosta Janusz Guzdek.

Inwestycja zostanie wykonana w latach 2015 – 2016. Obejmie ona: wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę instalacji c.o. i oświetlenia, ocieplenie stropu i ścian wewnętrznych poddasza oraz wymianę przestarzałej kotłowni węglowej na kotłownię obsługiwaną przez dwa kotły na biomasę.

Powiat Dzierżoniowski już od wielu lat prowadzi inwestycje, które przynoszą oszczędności związane z ogrzewaniem budynków. Na ich realizację skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne.

– W ciągu ostatnich siedmiu lat na termomodernizację budynków powiatowych przeznaczyliśmy 10 mln zł. Połowa środków pochodziła ze źródeł zewnętrznych – mówi starosta Janusz Guzdek.

Przypomnijmy, że do tej pory kompleksową termomodernizację przeszły już budynki domu dziecka, domu pomocy społecznej, zarządu dróg powiatowych oraz większość obiektów szkolnych – I i II LO, Ekonomik i Radiobuda w Dzierżoniowie oraz LO w Bielawie. Dzięki inwestycji znacznie poprawiły się warunki do nauki dla młodzieży.

Zobacz, jak zmieniają sie budynki, które przeszły termomodernizację w II etapie termomodernizacji oraz w I etapie termomodernizacji

Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie