herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Modernizacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Dzięki dotacji z Unii Europejskiej w zabytkowym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej przeprowadzono modernizację. Była to największa inwestycja wykonaną w 2009 roku w powiatowych placówkach oświatowych.

Inwestycja objęła przebudowę dachu i stropu, a także wykonanie instalacji odgromowej, przyłącza wody oraz instalacji p.poż. hydrantowej wraz z hydrofornią. Tych bardzo pilnych i kosztownych prac nie udałoby się przeprowadzić bez wsparcia finansowego. Powiat dzierżoniowski pozyskał dotację ze środków Unii Europejskiej na modernizację budynku w wysokości 724 tys. zł. Całościowy koszt prac wyniósł ponad 1 mln zł. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych powiatu.

– Nowy dach bardzo nas cieszy. Nie tylko ładnie wygląda, ale przede wszystkim rozwiązuje nasz problem. Do tej pory ciągle musieliśmy łatać stary dach i remontować zalewane pomieszczenia, co przypominało walkę z wiatrakami – mówi Teresa Budzyk, dyrektor ośrodka. – Natomiast realizując pozostałe prace, zwiększyliśmy bezpieczeństwo w naszej placówce.

Zabytkowy gmach Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego jest mocno zniszczony upływem czasu i doprowadzenie go do świetności jest trudnym zadaniem. Pozyskana dotacja umożliwiła wykonanie części najważniejszych prac, a tym samym rozpoczęcie gruntownego remontu. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku, również uzależnione od pozyskania środków zewnętrznych.

– Dzięki podejmowanym pracom dom naszych wychowanków staje się piękniejszy i przytulniejszy – dodaje Teresa Budzyk.