herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Innowacyjny ośrodek edukacyjny prawie gotowy

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Dobiega końca przebudowa byłej hali tkackiej w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W obiekcie, który po modernizacji będzie miał zużycie energii bliskie zeru, powstają stanowiska do nauczania budownictwa niskoenergetycznego. Wartość inwestycji prowadzonej przez powiat dzierżoniowski wynosi 2 mln zł.

Oszczędzanie energii to kierunek rozwoju współczesnego budownictwa. Zmieniają się materiały i technologie. Potrzebni są fachowcy, którzy umiejętnie je zastosują, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Właśnie takich specjalistów od budownictwa niskoenergetycznego już od września tego roku zacznie szkolić Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Innowacyjne zaplecze dydaktyczne powstaje w przyszkolnej dawnej hali tkackiej. Co ciekawe – nieużytkowany przez wiele lat budynek został przebudowany przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dzięki czemu będzie zużywał prawie zero energii.

To pierwszy obiekt w Polsce o niewielkim zapotrzebowaniu na energię, w którym znajdują się warsztaty do nauczania budownictwa energooszczędnego – mówi Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, który prowadzi nadzór nad inwestycją.

– W hali warsztatowej znajdą się stanowiska do praktycznej nauki zawodu dla techników budownictwa i techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – mówi Ireneusz Rutowicz, dyrektor ZSiPKZ w Bielawie. – Młodzież będzie się na nich uczyć m.in., jak ocieplać ściany, montować okna i drzwi oraz wykonywać izolacje tarasów i dachów.

Inwestycję o nazwie „Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie” prowadzi powiat dzierżoniowski. Obecnie dobiegają końca prace budowlane i instalacyjne. Pozostało jeszcze wyposażenie stanowisk edukacyjnych. Zajęcia rozpoczną się w nowym roku szkolnym 2015/2016.

– Ten nowoczesny obiekt dydaktyczny stworzy szkole szansę rozwoju, a młodzieży – możliwość zdobycia zawodu, który w przyszłości będzie bardzo poszukiwany na rynku pracy – mówi starosta Janusz Guzdek.

Inkubator będzie kosztował 2 mln zł. Inwestycję kwotą 500 tys. zł wesprze miasto Bielawa, które pozyskało na ten cel dotację z niemieckiej fundacji ochrony środowiska DBU. Pozostałe środki będą pochodziły z budżetu powiatu.

Zobacz materiał TV Sudeckiej nt. inkubatora w Bielawie