herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiat Przyjazny Środowisku (rok 2006)

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W styczniu 2007 roku Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie otrzymało przedłużenie prawa do używania znaku „Powiat Przyjazny Środowisku” na rok 2006. Tym samym powiat już po raz trzeci znalazł się w gronie laureatów Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

pow_przy_sr_2006Najpierw w 2005 roku otrzymując tytuł laureata i certyfikat w kategorii „Powiat Przyjazny Środowisku”, a później dwukrotnie otrzymując prawo do używania znaku „Przyjaźni Środowisku” na rok 2006 i teraz na rok 2007. Otrzymanie przedłużenia po raz trzeci gwarantuje prawo do stałego używania znaku.

Aby otrzymać nagrodę, a później starać się o przedłużenie prawa do używania znaku „Przyjaźni Środowisku”, trzeba co roku podejmować działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W starostwie zajmuje się tym Wydział Ochrony Środowiska, który w 2006 roku m.in.:

  • przyznawał mieszkańcom powiatu dotacje do montażu kolektorów słonecznych (program „Słoneczny Kolektorek”) oraz dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków i na zmianę sposobu ogrzewania (program „Mała Emisja”) – łącznie było to 19 dotacji na blisko 60 tys. zł;
  • utworzył drugą ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą (Ligota Mała – Przerzeczyn Zdrój)
  • oraz ogłosił konkurs dla mieszkańców na wyznaczenie nowych szlaków;
  • przygotował kolejnych 6 powiatowych obiektów do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych (zlecił wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, co z kolei pozwoli ubiegać się o pieniądze zewnętrzne na ten cel).

Znalezienie się wśród samorządowych liderów ekologii to bardzo duże wyróżnienie dla powiatu dzierżoniowskiego.