herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiat wśród najtańszych samorządów w Polsce

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Według niezależnego rankingu opublikowanego przez tygodnik „Wspólnota” powiat dzierżoniowski zajmuje miejsce w czołówce powiatów o najniższych wydatkach na administrację. To efekt wielu działań ograniczających koszty funkcjonowania urzędu.

W rankingu „Wspólnoty” brane były pod uwagę wydatki na administrację, które mają obrazować koszt codziennego funkcjonowania urzędów, a więc oprócz wynagrodzeń także wydatki na energię, telefony czy podróże służbowe. Ocenie podlegały wszystkie samorządy w Polsce z podziałem na grupy odpowiadające ich wielkości. Powiat dzierżoniowski znalazł się w czołówce samorządów o najniższych wydatkach – zajął 6. miejsce wśród powiatów powyżej 75 tys. mieszkańców.

wspolnota_1strW zestawieniu „Wspólnoty” wydatki na administrację zostały przeliczone na 1 mieszkańca. W powiecie dzierżoniowskim wynoszą one 63,05 zł ( w porównaniu – u zwycięzcy rankingu wyniosły one 60,00 zł, natomiast w najdroższym powiecie 155,96 zł). Przeciętna wielkość wydatków administracyjnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca w powiatach powyżej 75 tys. zł wynosi 86 zł.

– Cieszę się, że w rankingu najtańszych urzędów zajmujemy miejsce w czołówce. To efekt wielu działań, które podjęliśmy, by ograniczyć koszty funkcjonowania urzędu. Najważniejsze z nich to zmniejszenie liczby członków Zarządu Powiatu, ograniczenie wydatków na wyjazdy służbowe, rachunków za energię i pozyskanie unijnych środków na zakup sprzętu komputerowego, co obniżyło wydatki urzędu na ten cel – mówi starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek.Staramy się rozsądnie gospodarować pieniędzmi. Tniemy zbędne koszty, jednocześnie dbając o to, by nie prowadziły one do obniżenia jakości pracy, a oszczędności przeznaczamy na inwestycje.

Powiat dzierżoniowski w corocznym rankingu „Wspólnoty” znajduje się wśród najtańszych urzędów od 2007 roku, zajmując miejsce w okolicach pierwszej dziesiątki.